adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

Jennifer graphs the function f(x)=x squared. Then she graphs the function f(x-3). How does the graph f(x-3) differ from the graph of f(x)
Which of the following signs of a chemical reaction are observed in the reaction of potassium with water? precipitate formed temperature change smell produced g
who led the continental army in the final decisive battle of the revolutionary war at Yorktown
when you find the area of a triangle do you use in. or in2
A writer agreement is what ? A. Contact B. Investment C. Solvency D. Tariff
PLZ HELP, WILL AWARD BRAINLIEST Find an equation for the line that goes through the points (5,-8) and (13,4)
Which hormone controls the production of sperm
What is 3 + -4 equal???
SOMEONE PLEASE ANSWER ASAP THIS FOR BRAINLIEST!!!!
Using the work energy theorem. What is the velocity of a 850kg car after starting at rest when 13,000J of work is done to it.