ckelli246
ckelli246 ckelli246
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $7.20 for 6 large candy bars. How many candy bars can you buy for $13.20?​

Respuesta :

cinthia9729
cinthia9729 cinthia9729
  • 15-10-2020

Answer:

11

Step-by-step explanation:

I divided 7.20 and 6 and got 1.2 so i did 13.20 divided by 1.2 and got 11

Answer Link
Shadowfreddy311 Shadowfreddy311
  • 15-10-2020

Answer: You can buy 11 candy bars.

Step-by-step explanation:

$7.20 =6

$7.20/6 =$1.20

$13.20/$1.20=11

Answer Link

Otras preguntas

What do you predict will happen as the colonists experience representative government and religious freedom? *
Academic integrity only relates to cheating, true or false?
Can someone please help me
Would sodium bond with potassium (atomic number 19)? Why or why not?
Solve 20x + 5y= for y
How does poverty affect children? What do you think should be done to decrease the negative effects in children?
vf=vi−gt if the time is 2 seconds
Select the correct answer. What is the meaning of the word slicked in this excerpt from Trifles by Susan Glaspell? MRS HALE: Duty's all right, but I guess that
1. How many types of pumps are present?​
PLZ HELP what is the function of the start codon aug?