ayannarivers12 ayannarivers12
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

5 pounds of oranges cost $7. How much does 1 pound of oranges cost? Explain how you solved.

Respuesta :

jcaseal515 jcaseal515
  • 14-10-2020

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

If It's $7.00 for 5 pounds of oranges you would have to take the $7.00 and divide it by the number of pounds purchased which is 5.

$7.00 / 5 = $1.40

Answer Link

Otras preguntas

Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O