sreelekshmigs2001 sreelekshmigs2001
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

the price of 41gram apple is 10.25 rupees.then how many rupees for 1 kg apple​

Respuesta :

Meadi50
Meadi50 Meadi50
  • 14-10-2020

Answer:

Rs. 250

Step-by-step explanation:

The price of 41 g. apple is Rs 10.25

The price of 1 g. apple is Rs 10.25/41, = Rs 0.25

The price of 1 Kg (1000 g.) is 0.25 x 1000 = Rs 250

Answer Link

Otras preguntas

Find the cost of 14kg of flour if 4kg of them cost $28$78$88$98​
Write a short poem based on the poem "If we must die"
Which of the following describes a theme in the work of Zora Neale Hurston? 1. the history of Harlem told in collected folktales 2. the desire for personal free
Brainly at if correct
Has the Governments crime results been successful In the Philippines
Use factoring to find possible dimensions of the container shown. The container is a rectangular prism. What are the dimensions of the container if x = 3? What
1. Siento no____ ir al partido con tus amigos. 1.poder 2.podrás 3.pueda 4.puedo
The question of her decision is one not to be lightly considered, and it is not for me to presume to set myself up as the one person able to answer it. And so I
Last year our city had 3,483 children. This year the number of children doubled. How many children are there now?​
How is electricity made from fossil fuels such as coal?.