vanessagax
vanessagax vanessagax
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

mark bought 4 pounds of apples for $7.56 what was the cost per pound?

Respuesta :

michaelnava098
michaelnava098 michaelnava098
  • 14-10-2020

Answer:

$1.89 per pound

Step-by-step explanation:

$7.56÷4

Answer Link
kevin2362 kevin2362
  • 14-10-2020
cost of 4 pounds of apples=$7.56
To find:cost of 1 pound of apples
Therefore, cost of one pound of apple = 7.56 / 4
=$1.89
Answer Link

Otras preguntas

Please answer it is due in a hour please help I will sure mark you as brainliest
3 3/4 ÷ (1 2/3 + 2 1/2)​
If the human diet continues to be refined, what changes might evolve in our teeth?
Why do some people oppose cultural diffusion in their countries? A. They worry that it promotes the spread of authoritarianism instead of democracy. B. They fee
A roller coaster starts out at a height of 100 feet. It then drops 43 feet, loops around, drops another 29 feet and finally increases 10 feet to the exit platfo
need na need na po plssss.​
If you had a coupon for $0.25 off a box of dog treats would this change the answer for which is the better buy? Give an example.
25 Points!! What is the volume of the prism 1 1/2ft 3 1/2ft 2 1/2 ft? Please answer when you have the time to.
Find the volume of the sphere. Round your answer to the nearest tenth. Use 3.14 for it. A sphere has a diameter of 3.8 centimeters. The volume of the sphere is
Remove all the tape pieces from part A, and throw them in the trash. Next, follow these steps to compare pieces of sticky tape that have different charges: Tear