nuhaaashfaq
nuhaaashfaq nuhaaashfaq
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

Need help rn will give brainlyest if correct answer with explaining
unit ratio

Need help rn will give brainlyest if correct answer with explaining unit ratio class=

Respuesta :

billgkgk
billgkgk billgkgk
  • 14-10-2020

Answer: The cost per bag is $27

Step-by-step explanation:

Divide 135 by 5 = 27

Unit ratio means that if you know the rate per unit, you can calculate the cost by multiplying the constant rate by the number of units. In this question, the rate is $27 and the unit is the bag.

The ratio looks like

1:27 as 2:54 as 3:81 as 4:108 as 5:135

They are all equivalent to 1/27

y = 27x is another way of writing an equation for this ratio.

Answer Link

Otras preguntas

Write this statement as a conditional in if-then form: All triangles have three sides. A) If a figure is a triangle, then all triangles have three sides.B) If a
One way to show that a statement is NOT a good definition is to find a _____ converse.conditional.counterexample.biconditional.
Kim estimates that the faucet in her kitchen drips at a rate for 1 drop every 2 seconds. Erik wants to klnow how many times the faucet drips in a week.
How many eights are there in 6 1/2
among the qualities listed on the human relations scale, the most important one for the building new relationship is?
One-half of a number is -12. Find the solution ???
Solve the system of equations.3x+3y+6z=33x+2y+6z=74x+4y+7z=4
factoring 12m^2n^2-8mn+1=
Question: 35/8 ( write as mixed number ) Please help me very very quickly!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
what city is located 60 north 25 east