AshelyTimber
AshelyTimber AshelyTimber
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

A company is trying to decide which container of coffee to buy for a staff meeting. Which of the following would be the best deal?

Respuesta :

LitHockey06 LitHockey06
  • 13-10-2020

Answer:

D) 45 ounces for $4.50

Step-by-step explanation:

You have to find the price of one unit (ounce) for each. You can do this by dividing the price by quantity. The one with the lowest price is the best deal.

A) 32 ounces for $4.00

$0.13 for 1 ounce

B) 60 ounces for $6.75

$0.11 for 1 ounce

C) 48 ounces for $5.00

$0.11 for 1 ounce

D) 45 ounces for $4.50

$0.10 for 1 ounce

Answer Link

Otras preguntas

3. Which of the following planets does not have any rock? (2 points)
Rema spent 6 days reading her book, completing the same fraction of the book each day, if she read a total of 8/9 of her book after 6 days, what fraction of the
Why are ethics important when considering experiments??
The federal in federalism a. True b. False active participation answer key
PLEASE PLEASE HELP MEEEEEEEEE (I NEED THE ONE ON THE RIGHT)
A population of n = 7 scores has a mean of m = 10. if one score with a value of x = 4 is removed from the population, what is the value for the new mean
what is the George Washington?
What is law governs the behavior of men and women in all branches of the armed forces?
Rema spent 6 days reading her book, completing the same fraction of the book each day, if she read a total of 8/9 of her book after 6 days, what fraction of the
You must use the Substitution method