hollyjean88 hollyjean88
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

$4.92 for a dozen apples is a rate of $0.__ per apple.

Respuesta :

MusicGamer101
MusicGamer101 MusicGamer101
  • 13-10-2020

Answer:

$0.41 per apple.

Step-by-step explanation:

A dozen apples stand for 12. If we want to find the rate, we must divide.

$4.92 ÷ 12 = 0.41.

The rate for a dozen apples that cost $4.92 is $0.41 per apple.

Answer Link
mblomstrom2007
mblomstrom2007 mblomstrom2007
  • 13-10-2020

Answer:

$0.41 per apple

Answer Link

Otras preguntas

frank has a 2 digit number on his baseball uniform. the number is a multiple of 10 and has 3 for one of its factors. what three numbers could frank have on his
3g-12=9g *it has to show work*
the greatest threat to Native American civilization was
An unknown compound does not dissolve in water, is a nonelectrolyte and has a low melting point. Would it be an ionic compound? Explain.
It takes 48,000 gallons of paint each year to paint a large bridge. Each of the 12 painting crews use the same amount of paint. How many gallons of paint does e
Is there is only one tool used to heat equipment in the laboratory.
Which is the final step in adding an amendment to the Constitution? Proposal Ratification Creation Approval
From the time he unified the Mongolian tribes in 1206 until his death in 1227, which of the following people was the leader of the Mongols?
In which sentence is incantation used incorrectly? A. No amount of incantation persuaded my parents to let me see my graduation present before the day. B. The p
Which is more? 1. Riding a bike 10 miles in 1 hour 2. Jogging 3 miles in 24 minutes