SSeshadri
SSeshadri SSeshadri
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

you had $22 to spend on three pretzels. After buying them you had $15.70.How much did each pretzel cost?

Respuesta :

EdrienneG EdrienneG
  • 13-10-2020

Answer: $2.10

Step-by-step explanation: 22-15.70= 6.3

This means you spent $6.30 on pretzels. Divide 6.30 by 3 to find out how much each pretzel costs. You would get 2.1 (which is written as $2.10 in money).

Answer Link

Otras preguntas

Which is a combining form, not a prefix or a suffix? A. CENTESIS B. PATHO C. OPSY D. RETRO
who read the book we Beat the street can some one help me
15 points!!!!!!!!! help plz really important
An internal change in outlook or belief is called _____.
How many different combinations are possible if a coin is tossed once and a number cube is tossed twice?
help help help help please
HELP PLEAAESEEEEEEeee
Antonyms for setting, characters, plot, point of view, theme, symbol, conflict, dynamic, static, foreshadow
How do energy transformations occur in a hydroelectric plant?
How did the assassination of Abraham Lincoln impact his plans for Reconstruction?