losersummer losersummer
  • 12-10-2020
  • Mathematics
contestada

Jessica paid $25.50 for 3.4 pounds of shrimp. How much would it cost her to buy 8 pounds?

Respuesta :

himynameisbobby
himynameisbobby himynameisbobby
  • 12-10-2020

Answer: The answer would be $60

Step-by-step explanation: You would first wanna solve for how much one pound of shrimp costs, which is $7.5 (you divide 25.50 by 3.4) Then you would want to multiply 7.5 by 8 to get how much 8 pounds of shrimp costs.

Answer Link

Otras preguntas

How to write 7.24 in word form?
Running for his life, Riley travels 100m in 9.83s. What was his average velocity in "m/s" and "km/h"?
is the relationship between the 6s in 664 and 668 diffrent in any way?why or why not
write 36 as the product of prime factors
Tom read that on January 1,Earth is slightly closer to the sun than on July 1. Why, then,is it colder in January than in July?
When cai traveled from New orleans,Louisiana to the Ozark mountains in Arkansas , the elevation changed from 7ft below sea level to 2,314 above sea level. How m
find the value of each expression 3[ (20 - 4) / 2] 5(9) / (8 / 4)
What Numbers Go Into 515 ?
write 36 as the product of prime factors
What Numbers Go Into 515 ?