haylinjade haylinjade
  • 11-03-2014
  • Mathematics
contestada

a 12-pounded bag of dog food costs $12.36. a 15-pounded bag of cat food cost $15.30. which is a better deal???

Respuesta :

ashleymarie1270
ashleymarie1270 ashleymarie1270
  • 11-03-2014
The 15 pound of cat food because if you divide 15.30 by 15 it gives you 1.02 which is the price per pound.
For the dog food you would divide 12.36 by 12 to get 1.3.
The price per pound for the cat food is cheeper the the dog food which means you get more food at a lower cost.

Hope this helps!
Answer Link
palomavilla28 palomavilla28
  • 12-03-2014
15 pounded because when you divide is cheaper
Answer Link

Otras preguntas

Help me pls quick with the right answer
help will brainlist thx
How did the Cold War influence desegregation in the U.S.? It slowed down the process of desegregation, because all of the country's resources went to fighting C
What are reciprocals?
arithematic mean between 2-x and 2+x
Find all values of x that satisfy the equation below. (x + 1)² - 25/9= 0​
What is the product formed by the combination of large number of monomers ​
please tell me how a guy who is quote on quote "in love with you" can't wait till you get out of lockup to "love" you and has to get someone else???????
The graph of the function f(x) = (x + 2)(x − 4) is shown. On a coordinate plane, a parabola opens up. It goes through (negative 2, 0), has a vertex at (1, negat
Bạn phương có 1.2tỷ đồng đang cân nhắc đầu tư vào các dự án sau Kinh doanh cà phê với chi phí đầu tư là 300tr tổng số tiền thu đc 3 năm là400tr Đầu tư của hàng