lili9141978 lili9141978
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Antonio is at the grocery store. His favorite mac and cheese costs $1.60 per box. There is a sale: Buy 4 boxes, save $1. How much will the mac and cheese cost if he buys 4 boxes?

Respuesta :

ARTiller97
ARTiller97 ARTiller97
  • 03-10-2020

Answer:

$5.40

Step-by-step explanation:

1.60 times 4 equals $6.40 and subtract the dollar off

Answer Link

Otras preguntas

What is the Greek Goddess of flowers and spring??
According to churchill how has britain's position in the war changed since the war started it has improved because britain's air power and navy have been streng
CAN SOMEONE HELP ME ON THIS
As materials move from higher to lower concentration what is occurring
a plants height is 1.4 times it’s age. write an equation for this situation.
Find the kinetic energy of an electron whose de broglie wavelength is 34.0 nm.
Who was prime minister of the UK for most of the Second World War? (just for points not useful)
who invented mass steel production
Why did the British Empire insist on their right to trade opium with China?
Joining two or more objects in a publication is known as