Seudónimo Seudónimo
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

charges $15 for every 5 bags of leaves he rakes. Last weekend, he raked 21 bags of leaves. How much money did he earn?

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 01-10-2020

Answer:

$63

Step-by-step explanation:

$15 / 5 bags = $3 per bag

21 ( $3 per bag) = $63

Answer Link

Otras preguntas

Indorsement consisting only of the indorser's signature is called Blank indorsement Special indorsement Qualified indorsement
How can geographers pinpoint absolute location? O A. by finding the hemisphere OB. by finding the intersection of latitude and longitude O c. by entering the so
Airpods originally cost $120. after a discount, the Airpods cost $84. What is the percent decrease for the Airpods
Question 7 of 10 Which three statements describe electromagnetic waves? A. They can transfer energy through a vacuum. I B. They vibrate parallel to the directio
Mr.and Mrs.Hawell want to file thier income tax return together. Which filling status should they use?
Which phrase from the story best supports the answer to Part A?
PLEASE ANSWER ASASP FOR BRAINLEST!!!!!!!!!!! The number of blood donors at an annual drive increased this year by 20% from last year. If there were d donors las
explain three reasons for importance of studying geography​
Which of the following is a California counterpart to the Federal anti-discrimination laws with regards to discrimination in commercial and business establishme
submit your sentences, two for each tense, in the present perfect, past perfect, and future perfect.​