apullum06 apullum06
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of blueberries can you buy for $1.00 if 1 pound is $4.00

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-10-2020

Answer:

1/4 lbs

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve

1 lb               x lbs

------------- = -----------

4 dollars      1 dollar

Using cross products

1*1 = 4x

Divide each side by 4

1/4 = x

You can buy 1/4 of a lb for 1 dollar

Answer Link

Otras preguntas

Which scenario matches the given expression? A. Linda has blue and yellow ribbons on her desk. The blue ribbon is of a meter long, and the yellow ribbon is of
What led to Mexico to seek independence from Spain and caused the Mexican Revolution? ​
What is the surface area? 5 yd 6 yd 5 yd 5 yd 4 yd square yards
The doctrine of predestination is associated with what religion?
Which is not a characteristic of good mental Heath
You are given an array of integers a. A new array b is generated by rearranging the elements of a in the following way:b[0] is equal to a[0];b[1] is equal to th
What do some plants do in order to get more light? grow towards the center of gravity grow towards sunlight curl around another structure cannot do anything bec
what is meant by limited government?
An algebra tile configuration. Only the Product spot is shown. 8 tiles are in the Product spot in 4 columns with 4 rows. First row: 1 + x squared, 3 negative x.
How do you multiply and write the fraction 2/5 x 6/7 in the simplest form?