lakrystalynfuller lakrystalynfuller
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones

Respuesta :

slitheringtryhard188
slitheringtryhard188 slitheringtryhard188
  • 01-10-2020

Answer:

5.50

Step-by-step explanation:

If three cones cost 8.25, then each cone should cost 2.75. (8.25 / 3 = 2.75)

Then 2 cones should cost 5.50 (2.75 x 2 = 5.50)

Answer Link

Otras preguntas

Mary discovered that the cell membrane of a bacteria act like a fence because it keeps some things in and other things out a. observation b. analogy c. infe
A software company keeps a ratio of 2.5 testers to every 10 software developers. If the company hires 20 developer in one year, how many testers will they need
If oligopoly firms decide to work together, either formally or informally, and honor the agreement then profits can be ________ by ________ output and ________
A 0.200-kg mass attached to the end of a spring causes it to stretch 5.0 cm. If another 0.200-kg mass is added to the spring, the potential energy of the spring
Y= -4x+9; (-5, ), (2, ), (4, )
What is evidence A) a detective B) a clue about and idea C) isolated information about a given topic D) facts or supporting information used as proof
3. On what two States did the success or failure of ratification depend?: and
How do the liver and pancreas work together to maintain blood glucose levels at 4.5 mM?
Which of the following does NOT contribute to wellness
Generate a sequence using this description. The fist term in the sequence is 2, and the terms increase by consecutive odd number beginning with 3.