Seudónimo Seudónimo
  • 15-09-2016
  • Mathematics
contestada

Four students spend $12 on lunch.At this rate,find the amount 10 students would spend on the same school lunch.

Respuesta :

Darlene11
Darlene11 Darlene11
  • 15-09-2016
You would do 12÷4 to find out how much each person would spend which would be $3.00 each so do 3x10 which is 30 so... 10 students would have spent $30.00 on The same school lunch.
Answer Link
Dfordham
Dfordham Dfordham
  • 15-09-2016
I'm assuming you mean 10 students altogether...

12 / 4 = 3

$3 are spent by each student.

10 students would spend $30 on the same lunch if each spends $3.

Hope I was able to help :)
Answer Link

Otras preguntas

Which statement describes how El Niño contributes to climate trends on Earth? a. A shift in trade winds in the Pacific causes a large mass of cold water to rep
Can an oxygen canister ever be half open
least to greatest 0.386 0.3 0.683 0.836
Draw a picture that shows an example of a product of two even numbers and write the matching multiplication sentence?
Which discovery supported the endosymbiotic theory?
what is a fraction that is the part that tells how many units the fraction contains
Is the verb in the sentence in the active voice or the passive voice? The enthusiastic fans cheered near the finish line. A. passive voice B. active voice
How do trees lift water higher than 10 meters?
what nation leads the middle east region in the production and export of oil.
In which period would Native Americans have been MOST likely to practice hunting and gathering?