ashk1829 ashk1829
  • 15-09-2020
  • Mathematics
contestada

Barbie went to the store and bought 11 packages of chicken and 15 packages of beef. If the beef cost $4.59 per package and the chicken cost $ 1.98 per package. What was the cost for all of the meat

Respuesta :

ffernandez337 ffernandez337
  • 15-09-2020

Answer:

$90.63

Step-by-step explanation:

11 x 1.98 = 21.78

15 x 4.59= 68.85

68.85 + 21.78 = $90.63

Answer Link

Otras preguntas

Reactants are What you start with What you end with
Bytes are typically represented with a lowercase b and bits with an uppercase B. true or false
What forms did opposition to the New Deal take, and how effective was it?
los muchacos ducharse despues Del participants
The cylinder and the cone have the same volume. What is the height of the cone?
Which natural resources are the greatest help to the economies of some countries in Latin America? A. forests, oil, water B. steel, natural gas, f
Slanted news tries to "sell" a viewpoint. True False
Explain why it is important to know the correct scale for an issue or event going on in the world.
Which muscle extends and laterally flexes the neck?
typedef struct bitNode { int data; struct bitNode *left; struct bstNode *right; } bstNode; int solve(bstNode* root) { if (root == NULL) return 0; int res = root