sarahraaish
sarahraaish sarahraaish
  • 14-09-2020
  • Mathematics
contestada

an 8 oz box of cocoa puffs costs $1.59 and a 2-pound box costs $6.79. which box is a better buy

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-09-2020

Answer: 8 oz..

1 pound= 16oz if 8oz=1.59 so add it up 4 times 8+8+8+8= 32 which = 2 pounds total 8=1.59 8+8= 1.59x2=3.18 8+8+8=1.59x3=4.77 8+8+8+8/ 1.59x4= 6.36 so all of them eights will = up to 2 pounds and 8 is obviously less

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What percent of 135 is 81?
How could the united states reconcile its subsequent takeover over cuba with the teller resolution?
The Legislative Branch of the United States is NOT entrusted with which of the powers listed below?A. command the armed forcesB. declare warC. coin and print mo
¿es una práctica que mezcla tradiciones indígenas y católicas ya que estas estatuillas sirven como objetos de veneración y protección del mal?
need help please don't under stand how to do it, its for algebra
Explain why it is important to get along with people in the workplace.
A mother asks why she can't use 2.5% hydrocortisone cream prescribed for eczema for longer than one week. what is the nurse's best response?
Including the soviet union list two European countries in the communist bloc
What kind of organization is the better business bureau? trade association labor union business association cooperative?
What are environmental indicators