akinskim86 akinskim86
  • 14-09-2020
  • Mathematics
contestada

Marilee buys 8 bottles of apple juice for $10.What is the unit price of each bottle

Respuesta :

bree045 bree045
  • 14-09-2020

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

divide 10/8

equals $1.25

1.25x8=$ 10

Answer Link
cintriago
cintriago cintriago
  • 14-09-2020

Answer:

0.8 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Can 3 points be Collinear
Which issue was of only little concern as people demonstrated against their governments during the “Arab Spring”?
how to solve y=1/2x+4?
write two ratios equivalent to 6/7. Write two ratios equivalent to 3/2. Write two ratios equivalent to 11/1. Like smithjared1114 said answer like ABC. Thanks
3. What contributes to your passive digital footprint? (1 point) A.entering your address into a website to sign up for a contest B.cookies that track your onl
True or false 1. Satisfying customer wants at a reasonable price is important to business success.
Is 54 a prime number
What is the frequency of motion of a 0.50 m long pendulum?
What is the absolute value of the complex number -4- sqrt 2i? A) sqrt 14 B) 3sqrt2 C)14 D)18
Fill in the blank with the correct Spanish form of the verb in parentheses. La profesora y yo __________ (study) la historia.