midnightsailor midnightsailor
  • 14-09-2020
  • Mathematics
contestada

Joseph is shopping for school supplies. He can buy a box of 24 pens for $4.32 or a box of 36 pens for $5.76. Which is a better buy? Show your reasoning.

Respuesta :

helpernumber1 helpernumber1
  • 14-09-2020
The better buy is 36 pens for $5.76 Because if you divide $5.76 by 36 pens Each pan will cost only $.16 and if you divide $4.32 by 24 pans each pen will cost $.18 so the better buy is the 36 pens.
Answer Link

Otras preguntas

A yard fabric costs $12.99. How much will 2 feet cost?
What figure of speech is used in this line from Walt Whitman's poem "I Hear America Singing"? I hear America singing, the varied carols I hear
Standard form of 83,023,007
what times what equals 117
What fighting methods did the colonists use against the British troops marching back to Boston from Concord?
What was one major effect of industrialization on American society?
What was the Warsaw ghetto
Need to write a 200-word essay on the death penalty. Is it too harsh or not. Any ideas?
What was one major effect of industrialization on American society?
What is the Noble gas notation of silicon (Si)? [Ne] 2s22p2 [Ar] 3s23p2 [Ne] 3s23p2 [Mg] 3p2?