cdizzle1942 cdizzle1942
  • 14-09-2020
  • Mathematics
contestada

You have $3.55 and would like to buy some coffee. If a pound costs $8, how many ounces can you buy?

Respuesta :

majocgonzalez majocgonzalez
  • 18-09-2020

Answer:

7.1 ounces

Step-by-step explanation:

In order to find the answer, you have to consider that there are 16 ounces in a pound and with this information, you can use a rule of three to find the answer:

16 ounces→ $8

        x      ← $3.55

x=(3.55*16)/8=7.1 ounces

According to this, the answer is that if a pound cost $8, you can buy 7.1 ounces with $3.55.

Answer Link

Otras preguntas

In a democratic society, which of the following statements best describes how people earn a living? a People must have the same career that their parents had. b
What steps did US President Bill Clinton take to attempt to secure Bosnia and keep the peace there? A. He hosted Bosnia's warring leaders at the Dayton Accords
Is there a word or phrase that means someone doesn't see the obvious, and if so what is it.
which numbers are from least to greatest?
Which of these has a y-intercept of (0,7)? Is it (A) f(x)=7(x-1)(x+5) (B) f(x)=3x(x-7) (C) f(x)=xx+2x+7
Write a short counterclaim for the claim Michelle Obama is making in these remarks to the Grocery Manufacturers Association. But your role in helping address ch
What are causes of neurosis?
Figurative language is used in poetry to a Create vivid imagery b Set the mood and tone c Deliver the theme to the reader d All of the above***** My answer
1/3, 7%, 0.68 in least to greatest
Which therapeutic cloning application is most likely a benefit to society