ahungrymelon ahungrymelon
  • 12-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the product?

What is the product class=

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 12-09-2020

Answer:

20s³ + 50s² + 32s + 6

Step-by-step explanation:

( 4s + 2 ) ( 5s² + 10s + 3)

use the distribution property:

20s³ + 40s² + 12s + 10s² + 20s + 6

combine like terms:

20s³ + 50s² + 32s + 6

therefore

the expand value = 20s³ + 50s² + 32s + 6

Answer Link

Otras preguntas

anyone got some 8th grade exam papers (math)? can u send it to my discord? my discord is: Goodyu (do I put the #?) my tag is #9308( I never used discord before)
please help!!!!!!!!!! 25 points
Does amyone know the answer ??​
If Greg can do a job in 6 hours, and pepper can do that same job in 5 hours, how long will it take to complete the job if they work together
Describe the relation between climate and distance from ocean
A 2-pound bag of potatoes costs $0.96. What is the price per ounce?
If a point is equidistant from the endpoint of segment, then it is
Write four and five hundred eighty-six thousandths as a decimal number. I AM DESPERate helpp
Find the values of the unknown angles marked with letters. please help me- it is about alternate angles 100 points!!! a ? b ? c ? d ?
What is the measure of ZW? Select the best answer from the choices provided. A.530 B. 74° C.106° D.116