orose8268 orose8268
  • 12-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Burrell is buying donuts for a morning study session. She can spent $35. If it costs $3 per donut and $2 for a chocolate milk for herself, how many donuts did she buy for her students?

Respuesta :

joshuacastrejon248 joshuacastrejon248
  • 22-09-2020

Answer: 11 donuts

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If the President can no longer serve, who becomes President?
Which quantity can be calculated for a solid compound, given only the formula of the compound and the Periodic Table of the Elements? (1) the density of the com
When do we celebrate Independence Day?
During the Cold War, what was the main concern of the United States?
Who is the “Father of Our Country”?
Name one war fought by the United States in the 1800s.
Convert 7.0055 into a mixed number in simplest form?
Which statement describes a reversible reaction at equilibrium? (1) The activation energy of the forward reaction must equal the activation energy of the revers
If both the President and the Vice President can no longer serve, who becomes President?
How old do citizens have to be to vote for President?