baddiex06
baddiex06 baddiex06
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

A school cafeteria spent $2,700 for ingredients necessary to prepare 450 meals. What is the rate spent per meal?

Respuesta :

anymorales anymorales
  • 11-09-2020

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

If we divide the amount they spend by the amount of meals they make, we get 6. So this means that they spend $6 per meal.

Answer Link

Otras preguntas

The Federalist period sees the beginning (and essentially the end) of the first party system. What are the views that each of the two parties in this period ha
Republican-leaning counties in Maryland outnumber Democrat-leaning counties, yet more of the state's U.S. representatives are Democratic rather than Republican.
Direct characterization includes__________ Select three answers. Ostatements by the author about a character's appearance statements by the author about what a
Philosopher who saw the relationship between government and mankind as a reciprocal agreement where the state committed to mankind and mankind committed to the
he was a gazelle running smoothly down the road is it a simile metaphor hyperbole alliteration onomatopoeia or personifaction
Identify at least 10 safety hazards in this picture below
Write an essay about the comeback of nueclear power
please help Which statements include two quantities in the real world that are additive inverses? Select each correct answer. Responses Daniella overdraws her a
The energy that is associated with the temperature of an object is called?
What is the value of 5k^2−6 when k = 9? 84 84 375 375 399 399 2019