EsiabaEnnin
EsiabaEnnin EsiabaEnnin
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

Sally bought 30 pounds of apples for $10. Use the ratio table to find the cost of buying 6 pounds of apples.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-09-2020

Answer:

6 : 2

Step-by-step explanation:

30 : 10

( 30 divided by 5 equals 6)

( 10 divided by 5 equals 2)

ratio is:

6 : 2

pls mark brainlest ;)

Hopefully this helps you :)

Answer Link

Otras preguntas

How is carbon within the lithosphere?
Can someone help me with this question?
What is the slope of the equation? -x+2y=6
help me the person with the correct answer gets brainliest​
Hurry please. I don't have much time.
Aysha’s score for a game is given by the expression 9 − 8.2 − (−1.9). Beth’s score for the same game is −8 − (−5.4) − 1.8. Whose score was higher?
Which writing approach would best address the purpose and audience of this prompt?
please answer quickly who ever answers the question correctly will get a brainlyest + 100 points.
What physical feature of large systemic arteries (resistance vessels) makes them relatively more responsive to changes in intracellular calcium concentrations?
What is 1.0493 rounded to the nearest thousandth ?