popstardan popstardan
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jasmine bought two dozen roses for $31 .20.How much did she pay per rose?

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 11-09-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$31.20/24

24 roses = 2 dozen roses

Each rose cost $1.30

Answer Link

Otras preguntas

factor the expression by filling in the blank
tan45÷tan45= 1 then what is the answer ​
The company receptionist receives about 20 calls every 45 minutes. How many calls can she expect in 180 minutes?
Keiko sold t-shirts at a festival. She made $4 for each t-shirt she sold. Her expenses were $25. If she made a profit of $71, how many t-shirts did she sell?
You will always get 1 as an answer when you multiply any by what of in the following A. negative 1 B. Negative 1/2 C. The reciprocal D. Just 0
The Hebrews' main religious scripture was called the OA. Epic of Gilgamesh O B. Book of the Dead OC. New Testament O D. Torah SUBMIT
The following statement calls a function named half, which returns a value that is half that of the argument. (Assume the number variable references a float val
In every government there are three sorts of power when the legislative and executive power are United in the same power there can be no liberty because apprehe
The soccer coach wants to take the team out for pizza after the game. He wishes to spend no more than $60. Large pizzas, p, cost $12 each and sodas, s, cost $1.
Describe the economic strategies that different states and empires adopted, and explain the causes and effects of those strategies. HELP PLEASE