Caperslee8 Caperslee8
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

The store sells 4 ears of sweet corn for $1 how much will nine ears cost

Respuesta :

marielaortiz420
marielaortiz420 marielaortiz420
  • 11-09-2020

Answer:

$2.25

Step-by-step explanation:

8=1$

each one is 25¢

Answer Link
noitan03
noitan03 noitan03
  • 11-09-2020

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

if 4 ears of corn equals one dollar then that means 1 ear of corn equals 25 cents. so you can multiply 0.25 ×9 to find that that equals 1.25

Answer Link

Otras preguntas

What are the approximate dates of Egypt's Old Kingdom?
Cite três exemplos de cidades do estado de Minas Gerais, onde a população que vive no campo é maior que a população que vive nas cidades:
Why does pollution stay within the earths atmosphere
| 4r - 12 | , if r < 3 Rewrite this expression without using absolute value I nEeD hElP qUiCk!
Identify whether the figure is a polygon. If it is a polygon, name it by the number of its sides.
Find the distance d. Assume that the ratio of d to 60 ft is the same as the ratio of 40 ft to 30 ft.
What is Imperialism ?(world history)
Learning about the Holocaust
Please help will give big brain award
If an African community lived in the desert, what might they use for making masks? A) Seashells B) Small stones C) Images of tigers D) Different grasses