211950 211950
  • 11-09-2020
  • Physics
contestada

How much is the unit price for an order of 80 t-shirts that cost $300?



help me plisssssssss!!!!!!!! ​

How much is the unit price for an order of 80 tshirts that cost 300 help me plisssssssss class=

Respuesta :

AL2006
AL2006 AL2006
  • 11-09-2020

Unit price = (total cost) / (number of units) . . . The unit is 'dollars per shirt'.

Unit price = ($ 300) / (80 shirts)

Unit price = $3.75 / shirt

Answer Link

Otras preguntas

What is 35-x/5=x/2?
How is shellfish differ than other fish?
What pronoun best completes this sentence? The English are not known for _____ cooking.
Children go through many different types of changes as they develop. True False
Ron has a family history of high blood pressure. He has studied the causes, signs, and possible outcomes of the disease. What kind of strategy has he used to im
Deductive reasoning goes from the general to the blank
compared to epic narratives, heroic elegies focus more on?
what is the answer to -10+p=-19
1/10, 3/20, 5/30, 7/40 arithmetic sequence geometric sequence neither
Writing formal English means that you _____. can write sentence fragments most of the time can bend grammar rules can be sarcastic or flippant use a wide varie