jadyn57
jadyn57 jadyn57
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 5 oranges for $3.10. If Levi spent $2.48 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

almabaroraho2008
almabaroraho2008 almabaroraho2008
  • 04-09-2020

Answer:

Four

Step-by-step explanation:

1. $3.10 divide by 5 = $0.62

2. $0.62 multiply by 4 = $2.48

So Levi bought 4 oranges

Answer Link
rrertyuytr
rrertyuytr rrertyuytr
  • 13-05-2021

Answer:

4

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Use the Change of Base Formula to show that: log(e)=1/ln(10). Any help is greatly appreciated!
In lord of the flies what was the theme?
he price of gold went from $460 an ounce to $483 an ounce in one week. What was the percent of change in the price of gold?
How do I create a graph that represents the phrase, 5 is greater than all the number in the solution.
what would the graph of y = x2 + 1 look like?
I really need help plz help
What losses did american forces face in the early battles of the war of 1812?
what is a good effective group discussion to write a paper about?
Who are "The Summer Soldier and the sunshine patriot"?
Barbara buys last year's best-selling novel, in hardcover, for $17.25 . This is with a 25% discount from the original price. What was the original price of