eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

Explain how the fugitive slave act caused controversy between the north and the south?
During the cell cycle, the complete period of non division is called what?
PROJECT DUE twomarrow  who is the leader of the NAZI SOVIET PACT
List one way a parallelogram and a rhombus are different
Which words in the sentence make up the appositive phrase? Gary Jackson, the tallest boy on the team, made the game-winning shot.
During the cell cycle, the complete period of non division is called what?
List the next four multiples of the fractions 2/3, 5/6, 3/5, 2/5
Samuel's Car Service will charge a flat travel fee of $4.75 for anyone making a trip. They charge an additional set rate of $1.50 per mile that is traveled. Wha
Find the percent of decrease. 1800 to 1200
the positive and negative of Greece geography