diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

how to do this problem:5(x-2)+(-9)=-7(1-x)
Anyone mind helping me!?
Ehana says " The students of my class can be divided exactly into groups of five ,as well as groups of six, as well as groups of ten." The number of children in
what is the answer TO THIS. x\3+12=18
rectangle Abcd is translated to produce image efgh which statement is true brainly
3. The sequence 8, 32, 128, 512, … represents the number of sit-ups Billy did during each workout session, starting with his first week of exercising. (a) What
If 90 is 80% of a value, what is that value? OA. 1225 OB. 112.5 OC. 110 OD. 120 If two people answer this I will give them Brainlylist
if a salesperson receives a commission of 12% of sales, what is the salesperson's commission on 250,000 of sales?
-AR Verb Conjugations dance Conjugate the AR verbs and write their meanings. ellos buscar nosotros cantar tú comprar él descansar ustedes dibujar vosotros llega
How do you handle laboratory activities in this time of pandemic?​