moss768 moss768
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Kerri went to the store and bought a magazine for $4 and 8 candy bars. Kerri spent a total of $16. Write
an equation to model this situation and find the cost of each candy bar.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-09-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

__ + 4 = 16

so 16-4

= 12/8 so it makes 1.50$

Answer Link

Otras preguntas

how do you multiply and divide equations?
which point lies on the graph of the boundary line of the inequality 3y + 4x< 12
The width of a computer monitor is 30 cm. If the perimeter is 144 cm, what is the area of the computer monitor?
Is Smoking in Japan Illegal? Please help me :)
What positive and negative traits does Odysseus demonstrate in his adventure with the Cyclop's?
What Is Geographic Mobility?
How do you write I am 10 years old in japenese ( hiragana )
Ryker is given the graph of the function y= 1/2x^2 - 4 . He wants to find the zeros of the function but is unable to read them exactly from the graph. Find the
How do you use equal protection of law in a sentence
During the Renaissance, along with the importance of God, who else did people had value?