rano1
rano1
12-09-2016
Mathematics
contestada
6 pens is $2.40 what is the cost of one
Respuesta :
devyanipatel92
devyanipatel92
12-09-2016
division so divide 2.40 ÷ 6
Answer Link
gzelle
gzelle
12-09-2016
you divide 2.40 by 6 , which gives you 2.40/6= 0.4 so each pen cost $0.4
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 36+ )
Otras preguntas
What responsibility did the alliance systems play in the outbreak of the war
The length of a rectangular garden is 7 feet longer than its width. The garden's perimeter is 202 feet. Find the length of the garden.
Jack, Jill, and Ron share a 2-bedroom apartment. Rent is represented by R. The water bill is $20 per person. The electric bill is $250 a month. Jill will be pic
The length of a rectangular garden is 7 feet longer than its width. The garden's perimeter is 202 feet. Find the length of the garden.
An author is having a book signing at a store. He agrees to give 5% of his profit to literacy programs and 15% of his profit to his manager. If he makes a profi
Carmen listed the multiples of 6 as 1,2,3, and 6. Is she correct? Explain why or why not.
A retired couple invested $6000 in bonds. At the end of one year, they received an interest payment of $396. What was the simple interest rate of the bonds?
The length of a rectangular garden is 7 feet longer than its width. The garden's perimeter is 202 feet. Find the length of the garden.
What responsibility did the alliance systems play in the outbreak of the war
Explain why volcanoes are common in the Ring of Fire.