keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

Suppose cos V = 2/3 in the diagram below. What is TV?
A ___ has some kind of unity in terms of terrain, climate, government, language and so on
In a right triangle, JKL, m<K=44. In right triangle PQR, m<Q=44. Which similarity postulate or theorem proves that JKL and PQR are similar? A. AA B. HL C.
The length of shadow of a building is 90 meters,as shown below: What is the height of the building? A. 180 m B. 51.96m C. 155.88m D.60m
A coat costs $15 more than a dress. Two coats and 4 dresses cost $150. Find the cost of each.
Ba-29 what happens to the pwc when the throttle is released?
Can someone give me ideas on how to start off my Propaganda Essay?
What might a person experience if they are not properly prepared for the activity he is participating in?
What does james rachels think that we could learn from cultural reali?
Why is it important to be able to solve for variables in formulas?