Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

A spider ate 25%, percent more bugs this month than last month. The spider ate 8 bugs last month. How many bugs did the spider eat this month?
Why might there be an increase in the number of opium farms in Southeast Asia? 1.) Declining prices for existing crops 2.) Soaring prices for opium 3.) Purchas
According to the world on turtles back which statement best describes the origin of man?
Complete the following analogy Popcorn: movie as____: baseball A: Apple B: pretzel C: peanut D: potato chips
Imports of lumber into the United States were down 50% in 2008. True or false
which of these forces could slow a moving baseball down A .applied force only B. gravitational forces only C. applied,frictional,gravitational forces
The table shows the results of a class survey about pets. Suppose 53 were surveyed. About how many students have one pet? Number of pets. Fraction students wi
Todd is having a sleepover on Friday and invites Henry. He tells Henry that his parents are going to be out of town and they are going to smoke some marijuana.
a car is traveling for 3 hours at a constant speed of 55 mph. How far will it travel?
Determine which heat transfers below are due to the process of conduction. I) You walk barefoot on the hot street and it burns your toes. II) When you get int