meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

Which describes the combined variation in the formula h=2a/b? h varies jointly with 2 and A and inversely with b. h varies directly with A and inversely with
Who fought on the side of russia and serbia during world war one?.
narrative piece of art?
punctuate the follwing line ice made from sugar milk and other ingidient
Write the first 8 triangular numbers
Which diabetes makes you pee more central vs nephrogenic
Which of the following is NOT a unit fraction? 7/11 1/16 1/50 1/2
Please help! Will mark brainliest <3. (Click on the photo too see the question!)
Write balanced equations and expressions for ksp for the dissolution of each of the following ionic compounds. Write a balanced equation for the dissolution of
What is zero raised to the power zero?​