SecretUserXx
SecretUserXx SecretUserXx
  • 03-08-2020
  • Mathematics
contestada

four pencils and a ruler cost $1. six pencils and three rulers cost $2.10. find the cost of three pencils and thirteen rulers.​

Respuesta :

Leora03
Leora03 Leora03
  • 07-08-2020

Answer:

$ 5.65

Step-by-step explanation:

let the cost of a pencil and a ruler be $p and $r respectively.

4p +r= 1 -----(1)

6p +3r= 2.10

divide by 3 throughout:

2p +r= 0.70 -----(2)

Q: 3p +13r= ?

(1) -(2):

(4p +r) -(2p +r)= 1 -0.70

4p +r -2p -r= 0.30 (expand)

2p= 0.30 (simplify)

p= 0.30 ÷2 (÷2 on both sides)

p= 0.15

subst. into (1):

4(0.15) +r= 1

r +0.60= 1

r= 1 -0.60

r= 0.40

cost of three pencils and thirteen rulers

= 3p + 13r

= 3(0.15) + 13(0.40)

= 0.45 + 5.20

= $5.65

Answer Link

Otras preguntas

in the number 13,407.036 there are two 3's. Explain how the values of the 3's are related.
what's another word for over thinking?
Mini-Project: Cents and the Central Limit Theorem 1. Collect a sample of at least 50 pennies by setting aside all the pennies you receive in change for severa
How do you?...Multiply out and simplify 10(2x-1)-20x?
what's another word for over thinking?
how do you write 4540 million in standard form?
how do you write 4540 million in standard form?
what is a high structure part of a church which has 5 letters
Why is sodium sulphate hemihydrate called as "Plaster of Paris"?
What are the functions of receptors in our body? Think of a situation where receptors do not work properly. What problems are likely to arise?