mjholl59 mjholl59
  • 14-07-2020
  • Mathematics
contestada

A grocer wants to make a 10-pound mixture of peanuts and cashews that he can sell for $4.75 per pound. If peanuts cost $4.00 per pound and cashews cost $6.50 per pound, how many pounds of cashews should he use?

Respuesta :

eeltinkmonique eeltinkmonique
  • 23-07-2020

Answer:

3lbs

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Need help please!! Answers should be in complete sentences in Spanish
why did imports from great Britain to the colonies decline
John bought three cars in the last year for a total of $30,000 he paid the same amount for each of the first two cars and got the third one for twice the amoun
how have the leaders responded to rapid loss of coastal wetlands
If the average (arithmetic mean) of 5, 6, 7, and w is 10, what is the value of w?
The characteristics of savant syndrome have been used to support:
Which process involves the use of energy from food for the growth and repair of body tissues?
Brian bought a 15-pound bag of concrete. He spilled the bag into smaller bags that each holds 2 1/2 pounds. How many smaller bags did he fill?
How did the french revolution bring reform and terror?
Which of these numbers has the highest value? -22, 0.0099, 0, -1, (-1)