Aabed
Aabed Aabed
  • 04-09-2016
  • Mathematics
contestada

Divide $180 in the ratio of 2 : 3 : 4
I don't get please help me

Respuesta :

aleksmik
aleksmik aleksmik
  • 04-09-2016
You add up 2+3+4 which is 9, and then you divide $180/9 = $ 20.
So you know that one part is $20
Now you times $20 x 2
$20 x 3
And $20 x 4
Lastly you get the ratio :
$40 : $60 : $80
Answer Link

Otras preguntas

In Homer’s time, how did people share an epic poem? through writing through oral storytelling through illustrations through etchings
Charles darwin viewed the fossil record as A) evidence that earth was a thousand years old - I know it isn't this one B) Useful support for his theory - I'm lea
Which of the following is a physical change? burning a piece of paper lighting a match chopping a piece of wood a rusting nail
Sir Gawain and the Green Knight is… A. A Victorian poem B. A Medieval poem C. Gothic D. Contemporary
Tyra has $46 and Dara has $20. They each donate 8% of what they have to a relief agency. How much more does Tyra donate than Dara?
Penicillin disrupts bacterial __________.
which of following is the term used to describe a bodys resistance to a change in motion
Sophia bought 2 jars of pickles for $65. What is the unit price?
why did Dante most likely choose to write his views on Christianity in an indirect manner when he wrote the Divine Comedy?
Carlos ran 3/8 of the race course. Lori ran 3/6 of the same course. Who ran farther?