lynn2fauna
lynn2fauna lynn2fauna
  • 12-06-2020
  • Mathematics
contestada

A cow paid $160 for 12 bales of hay and his friend paid $300
for 18 bales of hay. How much would 22 bales cost?

Respuesta :

evanc7515
evanc7515 evanc7515
  • 12-06-2020

Answer:

$406.67

Step-by-step explanation:

Notice how the price increased $160 from 12 bales to 18 bales, the difference between these is 6. From 18 to 22 is 4. Dividing 160 by 6:

$16.67

And multiplying that by 4 gives us:

$106.67

So, 22 bales would cost $406.67

Answer Link

Otras preguntas

what helps you understand what people are saying to you
Nina has exactly enough money to purchase 6 widgets. If the cost of each widget were reduced by $1.25, then Nina would have exactly enough money to purchase 8 w
what helps you understand what people are saying to you
I'm stuck, could someone help me? A frog is sitting on a stump 15 feet above the ground. It hops off the stump and lands on the ground 6 feet way. During its l
The work of a student to find the dimensions of a rectangle of area 8 + 16x and width 4 is shown below: Step 1: 8 + 16x Step 2: 4(4) + 4(12x) Step 3: 4(4 + 12x)
Write the explicit formula that represents the geometric sequence -2, 8, -32, 128
. In England, people associate the acceptance of their Bill of Rights with the reign of?
Which quadrilateral or quadrilaterals cannot have two consecutive angles of 90° each? i. square ii. rectangle iii. parallelogram iv. kite v. rhombus vi. trapezo
If the dimensions of a parallelogram are doubled, the perimeter will also be doubled. True False
In what ways did the cultural development of vietnam resemble that of korea