cruz8373738
cruz8373738 cruz8373738
  • 12-06-2020
  • Mathematics
contestada

I need help please help me! I don’t understand

I need help please help me I dont understand class=

Respuesta :

MathPhys
MathPhys MathPhys
  • 12-06-2020

Step-by-step explanation:

Calculate the cost per ounce of each can by dividing the cost of the can by the size of the can.

For example, $0.89 / 10 oz = $0.089/oz.

[tex]\left[\begin{array}{ccc}Size&Cost&Cost\ per\ ounce\\10 oz&\$0.89&\$0.089/oz\\15 oz&\$1.29&\$0.086/oz\\18 oz&\$2.26&\$0.126/oz\\32 oz&\$3.39&\$0.106/oz\end{array}\right][/tex]

The 15oz can has the lowest cost per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

What is biosynthesis?
What is the answer to 5/9(8+c)=-20
How did technological advances in printing impact the United States in the 19th century? A) The transfer of information slowed down. Eliminate B) American dema
Explain how genes, alleles, and chromosomes relate to each other
Read the sentences. The snowstorm lasted for hours. The wind and the snow mingled with the air. What punctuation and/or conjunction can be used to combine them?
Can you give me a long list of kid's cartoons
Which is an accurate statement about the Aztec Empire? a. Its capital city Tenochtitlán was built on an island in the middle of a lake. b. It created a vast sy
what developments were the foundation of the scientific revolution
what is 50m=9,000 what is m
Find the idiom: they were miles from any town, and Ellen was beside herself