cruz8373738
cruz8373738 cruz8373738
  • 11-06-2020
  • Mathematics
contestada

HELP ME PLEASE I DONT UNDERSTAND

HELP ME PLEASE I DONT UNDERSTAND class=

Respuesta :

clover824nr
clover824nr clover824nr
  • 11-06-2020

Answer:

6.75

Step-by-step explanation:

divide 4.50 by 40 to find the cost per pencil

4.50 ÷ 40 = .1125

each pencil costs .1125 or 11.25 cents, keep the cost per pencil as .1125

then multiply .1125 by 60. because each pencil costs

.1125 and there are 60 pencils the answer is 6.75

Answer Link

Otras preguntas

A house is 25 feet tall and a ladder is set up 35 feet away from the side of the house. approximately how long is the ladder from the ground to the roof of the
42 is 144% of what? can someone please help
an example of dramatic irony in the ramayana
Which functions are increasing? Select all answers that are correct.
A function, f(x), represents the distance, in miles, that Sarah drives each hour, x. Select the appropriate domain for this situation. A.the set of all positiv
HELP PLEASE 13. (4 points) Sodium and water react according to the following equation. If 31.5g of sodium are added to excess water, how many liters of hydrogen
What is the length of time judges spend in office depends on the state?
Show your work Solve multi step equation 4d-3-2d=-15
You went to the mall with $80. You spend 25% of your money on a pair of shorts and 65% of the remainder on sandals. How much did you spend on the sandals?
On Friday nights, a local bowling alley charges $5 per person to bowl all night. If Carol and her friends paid a total of $45 to bowl, how many people were in t