ShaniquaManhertz20 ShaniquaManhertz20
  • 11-06-2020
  • Mathematics
contestada

Walter pays $2.53 to ship a package that weighs 5.5 ounces. Which is the cost to ship 1 ounce?

Respuesta :

TheAnimeGirl
TheAnimeGirl TheAnimeGirl
  • 11-06-2020

__________________________________

Solution,

Cost of 5.5 ounces =$ 2.53

Cost of 1 ounce= 2.53/5.5

=$0.46

So the answer is $ 0.46

Hope it helps

Good luck on your assignment

_________________________________

Answer Link

Otras preguntas

if 30 marks is 40% what is full marks
Whats the percent of 14 out of 18
The Mayflower Compact was ______________. Select one: a. a document establishing the Pilgrims' self-governing community. b. a contract for passengers sailing on
Canada's spoken languages have been MOST influenced by the countries of A) France and Spain. B) England and France. C) Portugal and Spain. D) France and Germany
The Necessary and Proper Clause is important because a. it is the basis for the existence of the implied powers. b. it describes exactly what Congress may and m
15x - 12y =13 30x +9y =4 whats the value of x
what is the value of x 1/5 = 25/x
a student bought 34 pencils for school. if he sharpened 16 of the pencils before school, what is his ratio of unsharpened pencils to sharpened pencils?
if 30 marks is 40% what is full marks
Trying to help my nephew with math been so long I forget how to do it . Arrange the numbers in increasing order. 8.08, 8.081, 8.09, 8.008