Seudónimo Seudónimo
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

Margot found a bungee cord that was $4.19 more than two times the cost of a thick rope. The price of the bungee cord was $6.09. Find the price of the thick rope.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-06-2020

Answer:

$0.95 is the price of the thick rope.

Step-by-step explanation:

$6.09 - $4.19 = $1.9. $1.9 / 2 = $0.95.

Answer Link

Otras preguntas

What are some behavioral adaptations for a porcupines?
the measure of distance from one point to another is?
What are some behavioral adaptations for a porcupines?
katherine spends 1,089.72 each month for rent and supplies to run her salon. If she charges $18 for a haircut how many hair cuts must kathrine do to cover her e
What is Taurine? Please help :)
Ho does differentiation change an embryo as it develops
What cruel action did macbeth order to insure his status
In what ways did contributions from African Americans aid the struggle for abolition?
An infant is 32.625 inches (in) long. Write this as a common fraction.
3)    Write an equation for a graph that is the set of points in the plane that are equidistant from the point  F(6,0) and the line x = -6.