jazprincezz7755 jazprincezz7755
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

Ryan sold a jigsaw puzzle at a yard sale for three dollars and five cents which makes this money amount I’m terms of dollars mark all that apply

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 04-06-2020

Answer:

$3.05

Step-by-step explanation:

3 dollars = $3

1 cent = 1/100 dollar = $0.01

5 cents = 5 * 1 cent = 5 * $0.01 = $0.05

$3 + $0.05 = $3.05

Answer Link

Otras preguntas

What is the unit rate of 15.6 degrees in 30 minutes
DVDs are on sale for $24 each Phillips write the equation for x 24 to find the cost in dollars of buying 4 DVDs can you rewrite for this equation using the dist
Find the product. x^5 x^4 x^3
An above-ground swimming pool is leaking. After 1/2 hour the pool gas leaked 7/8 of a gallon of water. How many gallons of water per hour is the swimming pool l
Which of the following might indicate a source on the internet is NOT reliable? A.The source contains statistics and information about the researchers who compi
the product of x and 7
Veronica is saving money to buy a saddle for her horse that cost $175. She plans to save $10 the first month and then increase the amount she saved by $5 each m
Solve for x. −2/3(3x−4)+3x=5/6 By the way 2/3 and 5/6 are fractions
Name the four influences on health status, state the relative proportion of each influence, and describe how much control an individual has over each influence.
True or false video sharing sites such as YouTube and Vimeo provide a place to post short videos called clips