TreacerWolf101 TreacerWolf101
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 6 sandwiches and 4 drink is $53. The cost of 4 sandwiches and 6 drinks is $47. How much does one sandwich cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-06-2020

Answer:

sandwich = 6.50

Step-by-step explanation:

Let s = sandwich price

d = drink price

6s + 4d = 53

4s + 6d = 47

Multiply the first equation by 3

18s + 12d = 159

Multiply the second equation by -2

-4s - 12d = -94

Add these equations together

18s + 12d = 159

-8s - 12d = -94

--------------------------

10s = 65

Divide by 10

s = 65/10

s =6.5

Answer Link

Otras preguntas

How young is too young for a child to have his or her own cell phone? Parents and parenting groups disagree. While some parents believe that so long as a child
Given that EFGH is a kite, what is m∠EHG? A) 68° B) 88° C) 102° D) 198°
what word best describes the bureaucracy of the u.s. federal government Circular Flat Hierarchical Narrow
Which graph represents the situation?
There are 800 students at roadrunner. 23 percent of them are in 6th grade. How many students are at roadrunner?
What is the solution set for x + 6 > 2?
In a plane line b is perpendicular to line f , line f is perpendicular to line g and line h is parallel to line f which of the followings must be true
in circle K, what is the value of x
PL = 10 PK = 8 L is a point of tangency. Segments PL and PN have a common point at P. Find the length KN. A) 4 B) 4.5 C) 5 D) 5.5
Explain the difference between 2x^3 and (2x)^3?