nayaarmstrong2 nayaarmstrong2
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose corn chips cost 21.5 cents per ounce . If a bag cost $2.91, how many ounces of chips

Respuesta :

Persona180
Persona180 Persona180
  • 02-06-2020

Answer:

13 ounces

Step-by-step explanation:

291/21.5=13.5348837209

Answer Link

Otras preguntas

10. Bullets fired from new firearms (same guns) manufactured in series will still have distinct striations when examined under the comparison microscope. True F
The mean of the data set is 18. What number is missing? 21, 11, __, 27, 22, 13, 16 Explain
Which country’s economy has the most government control out of all the countries in the world?
Which foriegn policy approach describes a country that avoids interaction with other countries
What is that answer to this
eden has a part time job she is paid £7.20 per hour
PLZ HELP!!! Why is it important to understand how to correctly use ellipses? *dont use answers already on this site*
The Supreme Court’s jurisdiction mainly includesThe Supreme Court’s jurisdiction mainly includes
Why was Minnijean Brown expelled from school?
Elena's diagram for 372 has 7 tens. The one for 372 : 3 has only 6 tens. Why? Wheredid the extra ones blocks (small squares) come from?​