aaliyaha456 aaliyaha456
  • 15-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 25 lb. bag Balkfoods Small Red Beans cost $52.92. What is the unit price
per Ib?

Respuesta :

coraltiger23 coraltiger23
  • 15-05-2020

Answer:

$2.1 per pound

Step-by-step explanation:

price/pounds

52.92 / 25 = 2.1

Answer Link

Otras preguntas

what is cow in French
I need help with 12plz
if you had to use one number to tell someone how long it took Jing Ya to get to school, what would you say. 15,10,11,13,11
what lasting effects did thomas jefferson have on the lives of others
PLEASE HELP HAVE POSTED SAME QUESTION 5 TIMES!!! Why is diffusion important to cells? It permits the sorting of water molecules from solute molecules, such as s
Explaining What were the weaknesses of the Confederation government?
The quotient of two numbers is negative. It must be true that _____. A. neither number is negative B. one of the numbers is negative C. both of the numbers are
what is the mRNA, tRNA, and amino acid based off of DNA GGG
Which landforms are not classified into a major biome? Praires Mountain Ranges Coastlines Islands
A _____ map provides information about how and when rocks formed in a particular area. A. contour B. geologic C. topographic