rachel80010 rachel80010
  • 15-05-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy: one gallon of orange juice for $2.72 or four quarts of
orange juice at $0.48 per quart?

Respuesta :

alanis07
alanis07 alanis07
  • 15-05-2020

0.48 per quart is better

Step-by-step explanation:

0.48x4=1.92 < 2.72

Answer Link

Otras preguntas

What is the true solution to 2 in e^in 5x = 2 in 15
Which of the following did not contribute to the rise of the Ottoman Empire? A .Extravagant spending B. Barbarian invasions C. Byzantine weakness D. A strong
Read the excerpts from Ovid’s "Pyramus and Thisbe" and Shakespeare’s Romeo and Juliet. "Pyramus and Thisbe" They owed their first encounters to their living cl
What is the value of x in the equation (x + 12) = (x + 14) – 3? –24 –6 0
Help asap plzzz Read the passage. excerpt from "A Cooking Revolution: How Clean Energy and Cookstoves Are Saving Lives" by Chef José Andrés, June 7, 2016 Cookin
Which mathematical formula would you use to calculate the IMA of a wheel?
How does your stomach tell your brain its hungry?
I need help in partial fraction!! With simple explaination would be nice!
Think about your experiences with the game of football. Which exercises in the warm-up are closely related to the action that happens on the field during a game
What is the volume of a 3.0 M solution of hydrochloric acid that contains 1.50 moles of solute?