isabellavaldes200468 isabellavaldes200468
  • 13-05-2020
  • Mathematics
contestada

A teacher purchased a total of 460 notebooks and pencils. Each notebook cost $1.75 and each pencil cost $0.05. If the teacher spent a total of $218.50, how many notebooks did the teacher purchase?

Respuesta :

Harleyquinnlover123 Harleyquinnlover123
  • 13-05-2020
the teacher purchased 115 notebooks
Answer Link

Otras preguntas

helpppppppppppppp plzzzzzz
Function (f) is defined by the equation f(x)=3x-7. Find the value of c so that f(c) =20 is true.
Please help!!!!!!!!!
help please lolz need help
hi can you please help me with my work​
Marvin earns $9.75 per hour at his summer job. He wants to buy a video game system that costs $263.25 Enter an equation to model the relationship between the n
please help me with this!!
President Lyndon Johnson began his career as a teacher at a small school in Cotulla (near San Antonio). At the school, he worked with young Mexican American st
your friend says that there is a kind of fue that only dries when it is exposed to a special type of light.can light cause glue to dry?
Why might someone give in to peer pressure from friends? A) Someone might give in to peer pressure from friends because he or she is worried about losing those